Вінницька територіальна організація
Всеукраїнського фізкультурно- спортивного товариства "Колос"

Вінницька обласна організація ВФСТ "Колос"

ВІД «КОЛГОСПНОЇ НИВИ» ДО СУЧАСНОГО «КОЛОСУ»

     Фізична культура і спорт у Вінницькій області почали активно розвиватись з 1917 року. Керував цією справою апарат всеобучу при військових комісаріатах. У липні 1923-го в області була створена губернська рада фізичної культури і спорту. А вже через місяць відбулась перша губернська Олімпіада. В ній за перемогу боролись команди Вінниці, Могилів-Подільського, Тульчина, Жмеринки.

     У 1930 році на Вінниччині налічувалось 6 тисяч фізкультурників, які жили переважно в містах області. Та оскільки більшість населення проживала в сільській місцевості, акцент у розвитку фізкультурного руху було зроблено на глибинку. В 30-ті роки на селі будують футбольні поля, спортивні майданчики. А фізкультурники села Серебрія Могилів-Подільського району спорудили перший стадіон. У повоєнний період, разом з відбудовою господарства, зводились спортивні споруди, стадіони. Почали створюватись секції з окремих видів спорту. Спортивне життя набирало хід.   25 травня 1948 року Виконком Вінницької обласної ради та бюро обкому  КП (б) У прийняли спільну постанову «Про проведення обласної спартакіади сільської молоді».

     Відкриття 1-ої обласної  спартакіади сільської молоді   відбулось 4 вересня 1948р. в м.Бершаді, де взяло участь 1500 сільських спортсменів. Проводячи її підсумки,  перший секретар обкому КП(б)У М.М. Стахурський на нараді фізкультурного активу сказав: «Хай стане славною традицією для колгоспної молоді Вінниччини щорічне проведення спартакіад».

    Під час обговорення результатів першої спартакіади та  планування наступної  виникла думка про створення єдиного органу, який би керував сільським фізкультурним рухом.

     30 листопада 1948 року в газеті «Вінницька правда» було вміщено лист колгоспників села Березівки  Чернівецького району за підписами голови колгоспу імені С. Будьонного, Героя Соціалістичної Праці Ісаака Цмокалюка та ланкових, Героїв Соціалістичної Праці Марії Бучацької й Марії Кундилевської. В ньому пропонувалося створити єдине добровільне спортивне товариство зі своїм статутом, яке  об’єднувало б всі первинні колективи фізкультури, й запропонували дати йому назву «Колгоспна нива».

   «Вінницька правда» отримала від читачів понад 200 схвальних листів-відгуків. Кількість колективів фізкультури почала зростати. Лише за перші три місяці 1949 року було створено 1223 колективи. А перша «Колгоспна нива» виникла в селі Мізяківські Хутори Вінницького району.

       В квітні  того ж року відбулись районні конференції, а незабаром – обласна, на якій було обрано обласну раду на чолі з Борисом Гвоздьовим та затверджено Статут.  Так вперше в країні виникло добровільне спортивне сільське товариство.

      Приклад вінничан знайшов відгук у багатьох областях України та інших республіках колишнього Союзу.  А 19 серпня  1950 року Рада Міністрів України і ЦК КПУ прийняли свою постанову «Про створення в республіці добровільного сільського спортивного товариства «Колгоспник».

   Першим головою Вінницької обласної ради ДСТ «Колгоспник» був обраний  Степанков Олександр Іванович (1951-1961р.р.)

       З 1961 по 1964 роки очолював Вінницьке обласне  сільське спортивне товариство  Демянчук Микола Тимофійович, який до 2003 року працював задля його зміцнення та примноження слави.

     В 1968 році сільське спортивне товариство «Колгоспник» було перейменоване в добровільне профспілково-кооперативне  фізкультурно-спортивне товариство «Колос».

     Його очолювали  відомі спортивні керівники Корчинський Віталій Анатолійович (1964-1977р.р.), Гладушевський Євген Васильович (1977-1985р.р.)

Вінницькі колосовці досягли значних результатів не лише в своїй країні, а й далеко за її межами. Фізкультурниця із села Шпиків Ніна Березовська (велоспорт) стала першим майстром  спорту серед сільських спортсменів України (1955р.). Виходець із села Попівка Барського району Олександр Мазур неодноразово ставав кращим борцем світу в класичному стилі. Золоту нагороду чемпіона світу з кульової стрільби виборов заслужений майстер спорту Борис Мельник, який починав свою спортивну біографію в Літині. У його спортивній колекції зберігається і срібна медаль  ХХ Олімпійських ігор в Мюнхені. Веслувальниця Юлія Рябчинська з Піщанського району також є володаркою золотої  медалі ХХ Олімпійських іграх в Мюнхені. Медаль цієї спортсменки є першою найвищою нагородою спортсменів Вінниччини на світовому рівні. Неодноразово підкоряв рекорди світу важкоатлет з Вінницького району  Заслужений майстер спорту Петро Король, олімпійський чемпіон ХХІ Олімпіади в Монреалі.

     Заслужені майстри спорту  Рябчинська Юлія Петрівна (веслування), Король Петро Кіндратович (важка атлетика), Мазур Олександр Григорович (класична боротьба), Мельник Борис Петрович (кульова стрільба), Хникін Павло Вікторович (плавання), Чернявський Сергій Володимирович (велоспорт), Підгорний Руслан Віталійович (велоспорт), Добринська Наталія Володимирівна (легка атлетика) –  легендарні спортсмени, яки є нашою славою і гордістю, окрасою світового спорту.

 Вже понад 25 років очолює Вінницьку обласну раду фізкультурно-спортивного товариства  «Колос»  Татусяк Сергій Пилипович,  відомий політичний діяч, досвідчений керівник, людина, яка багато років  свого життя присвятила фізкультурі і спорту, зробила значний внесок  задля їхнього розвитку на Вінниччині.

Вінницька земля в усі часи народжувала й виховувала спортсменів високого класу. Тож закономірно, що   в складі збірних команд України на Олімпійських іграх  були і представники обласного  спортивного товариства «Колос».

Так  срібним призером  ХХVІІ    Олімпійських ігор  2000 року в  Сіднеї  був Заслужений майстер  спорту  Сергій Чернявський. Його країна відзначила орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

 На Олімпіаді 2004 року в Афінах  змагались  МСМК легкоатлети - Андрій Соколовський, Михайло Книш, Наталя Добринська, велосипедистка МСМК Наталія Качалка, плавець Павло Хникін. Заслужений майстер спорту з плавання  Павло Хникін є дворазовим срібним призером ХХV  Олімпійських ігор в Барселоні,  учасником чотирьох  олімпійських ігор. 

Успішними для  Вінницького «Колосу» та для всієї України стали ХХІХ Олімпійські ігри 2008 року в Пекіні, де  Наталя Добринська   виборола  золоту олімпійську   медаль з легкоатлетичного багатоборства, разом з тим здобула титул «королеви легкої атлетики».

       Важливою і  основною метою діяльності Вінницького обласного фізкультурно-спортивного товариства «Колос» є  також організація і проведення фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи серед працівників агропромислового комплексу та їх дітей.

       Обласна організація КПФСТ «Колос» забезпечує і координує роботу 27 районних рад,  10 колективів фізкультури вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, 1 вищого навчального закладу ІІІ-ІV рівня акредитації,  14 ДЮСШ, медично-відновлювального центру, дитячо-юнацької спортивно-оздоровчої бази, 931 колективу фізкультури підприємств, організацій.

     Щоліта дитячо-юнацька спортивно-оздоровча база «Колос», що в  м.Вінниці,  оздоровлює більше 900 дітей.

        В 14 спортивних школах навчається майже 5 тисяч учнів-спортсменів, функціонує 41 відділення з 18 видів спорту, працює 98 штатних тренери–викладачі, з них 8 мають звання «Заслужений тренер України». Це Постемський В.Ф., Дмитревський П.А., Конюков В.О. (легка атлетика), Пастернак В.М. (велоспорт), Мазур П.М. (хокей на траві), Кулібаба О.П. (греко-римська боротьба), Йолтуховський Ю., Кучерявий М. (лижний спорт).

Консоль налагодження Joomla!